Eco trend na rynku opakowań

18.02.2020

Ekologia to trend, który jest ważny dla coraz szerszego grona użytkowników praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu. Z tego względu, zarówno producenci, jak i dostawcy wdrażają coraz to nowsze rozwiązania przyjazne środowisku. Dzieje się tak również na rynku tworzyw sztucznych. Poniżej przedstawiamy kilka trendów, które możemy aktualnie zaobserwować:

  • recykling tworzyw sztucznych, czyli wprowadzenie produktu po raz kolejny do obrotu,
  • zastosowanie bioplastików.

Czym jest recykling?

 

Recykling jest jedną z metod, mających na celu ochronę środowiska naturalnego. W procesie recyklingu dokonuje się systematycznej organizacji obiegu materiałów, które mogą być wielokrotnie przetwarzane. Dzięki temu ogranicza się zużycie surowców naturalnych, zmniejsza ilość odpadów oraz zwiększa ponowne wykorzystane materiałów odpadowych. Należy jednak pamiętać, że ze względu na zniszczenie i zabrudzenie materiału odzysk nie jest możliwy w 100%. Materiał, którego nie uda się użyć do dalszej produkcji opakowań może być jednak wykorzystany w innych branżach takich jak branża obuwnicza, czy odzieżowa.

 

Odpowiednia segregacja odpadów jest podstawą recyklingu

 

Czym są bioplastiki?


Bioplastiki to rodzina materiałów o różnych właściwościach i zastosowaniach. Materiał z tworzywa sztucznego jest zdefiniowany jako bioplastik, jeżeli jest oparty na biotechnologii, jest biodegradowalny, lub posiada obie właściwości.

  1. „Oparty na biotechnologii” oznacza, że jedynie część materiału wykorzystanego do produkcji opakowania (minimum 30%) pochodzi z biomasy. Biomasa stosowana do bioplastików pochodzi z m.in. kukurydzy, trzciny cukrowej lub celulozy. Reszta składników produktu to m.in. polimery syntetyczne. Także nadal są to tworzywa ropopochodne gdzie w procesie produkcji dodawane są związki chemiczne. Opakowania tego typu mogą być recyklingowane lub ulegają procesowi oksodegradacji. Zastosowanie tego zabiegu sprawia, że materiał ulega jedynie rozdrobnieniu tworząc polimerowy pył, który pozostaje w środowisku na długi czas.
  2. Biodegradacja jest procesem chemicznym podczas którego mikroorganizmy dostępne w środowisku (np. w glebie) przekształcają materiał w naturalną substancje, taką jak woda, CO2, czy humus. Oznacza to również, że 100% materiału wykorzystanego do produkcji opakowania pochodzi z biomasy.

Czy bioplastiki są kompostowalne?

 

Jednak materiał biodegradowalny nie musi być kompostowalny. Warunkiem zakwalifikowania materiału biodegradowalnego jako kompostowalnego jest jego rozkład w okresie nie dłuższym niż 180 dni. Wystarczy umieścić opakowanie w glebie a bakterie, wilgotność, temperatura i relatywnie krótki czas zrobią swoje. Z punktu widzenia ekologii, folia kompostowalna to najbardziej przyjazny środowisku produkt opakowaniowy.

 

Uproszczony schemat kompostowalności

 

Produkty kompostowalne muszą spełniać surowe kryteria jakie narzucają im standardy i normy ogólnoświatowe, a także posiadać certyfikaty uznawane na całym świecie. Mówimy tu o standardzie ISO 17088, europejskiej normie  EN 13432/14995 lub Amerykańskiej ASTM 6400 lub 6868.

 

 

Jaki materiał opakowaniowy jest przyjazny dla środowiska?

 

Aktualnie, najbardziej przyjaznym dla środowiska materiałem opakowaniowym jest folia kompostowana, które rozkłada się w 100% w przeciągu pół roku. Jako jeden z liderów produkcji opakowań antykorozyjnych na świecie, naturalną koleją rzeczy było dla nas wprowadzenie na rynek opakowań antykorozyjnych tego rodzaju produktu. Seria Zerust® / Excor® Natur-VCI ™ jest certyfikowanym na całym świecie w pełni biodegradowalnym i kompostowalnym materiałem opakowaniowym VCI, zaprojektowanym w celu ochrony elementów metalowych przed rdzą i korozją podczas transportu i krótkotrwałego przechowywania. Jeżeli interesuje Państwa nasza oferta w tym zakresie, zachęcamy do kontaktu excor@excor.pl.

Kontakt w sprawie artykułu i produktów:

Zapytaj specjalistę o ten artykuł